Vánoční pečení - 1.díl

Příprava na pečení vánočního cukroví – krok za krokem

Pečení vánočního cukroví je nádhernou tradicí, která dokáže krásně naladit na sváteční atmosféru. Už naše babičky věděly, že příprava je klíčem k úspěchu, a tak měly vše rozplánované do posledního detailu. Stačí se inspirovat jejich osvědčenými radami a na cukroví si pak pochutná celá rodina. Navíc, pokud máte po ruce osvědčené recepty od maminky nebo babičky, bude to ještě snazší – tyhle poklady si pište do notýsku, ať je máte vždycky po ruce!

Plán pečení: Kdy péct jednotlivé druhy cukroví

Každý druh vánočního cukroví potřebuje jinou dobu na uležení, aby dosáhl optimální chuti a konzistence. Proto je důležité pečení dobře rozplánovat:

  • 3–4 týdny před Vánoci: Začněte s perníčky a lineckým cukrovím. Tyhle druhy potřebují delší čas, aby změkly a rozvinuly své chutě.
  • 2 týdny před Vánoci: Pokračujte s pečením vanilkových rohlíčků, pracen a ořechového cukroví. Tyto druhy potřebují kratší dobu na uležení.
  • 1 týden před Vánoci: Na řadu přicházejí rychlé nepečené dobroty, jako jsou rumové kuličky nebo vosí hnízda, které jsou rychlé na přípravu a nevyžadují dlouhé uležení.

  

 

Správné ingredience: Nákup a skladování

Kvalita surovin se přímo odráží na výsledné chuti cukroví. Při nákupu dbejte na čerstvost a kvalitu ingrediencí

  • Mouka: Používejte hladkou mouku pro jemné těsto. Skladujte ji v suchu a chladu, ideálně v uzavřené nádobě. Pokud si domů přinesete více mouky najednou, doporučujeme skladovat odděleně v sáčku. Může se stát, že v jedné mouce bude mol a ten by Vám pak mohl poškodit veškerou zásobu mouky a dalších sypkých potravin
  • Máslo: Preferujte čerstvé máslo s vysokým obsahem tuku. Před pečením jej nechte změknout při pokojové teplotě. Připravte se na větší spotřebu másla. Když koupíte máslo v akci ve větším množství, klidně si ho dejte do mrazáku. Kvalitě tím rozhodně neuškodíte a navíc výhodným nákupem ušetříte
  • Vejce: Vybírejte vždy čerstvá vejce, ideálně od místních chovatelů nebo s označením bio. Vajíčka skladujte v chladničce, nejlépe ve stabilní teplotě, a před pečením je vytáhněte aspoň na 30 minut, aby měla pokojovou teplotu. Díky tomu se lépe spojí s ostatními surovinami a těsto bude mít lepší konzistenci. Vždy je dobré rozklepnout vejce bokem, než je přidáte do těsta.
  • Cukr: Moučkový cukr je vhodný pro jemná těsta a posypání, krupicový cukr pro křupavější strukturu. Do dózy s cukrem můžete umístit čerstvý vanilkový lusk. Cukr tím dostane úžasný vanilkový nádech  
  • Ořechy: Používejte čerstvé a nesolené ořechy. Před použitím je můžete lehce opražit pro intenzivnější chuť. Suché vyloupané ořechy skladujte v kvalitní vzduchotěsné dóze. V chladničce vydrží až 6 měsíců, v mrazáku vydrží klidně až 1 rok.
  • Koření: Skořice, vanilka, hřebíček a další koření dodají cukroví typickou vánoční vůni. Dbejte na jejich čerstvost.

Bude se hodit  👍🏼

 

  

Vybavení: Co by nemělo chybět ve vaší kuchyni

Správné vybavení usnadní celý proces pečení a zaručí krásně připravené cukroví. S kvalitním vybavením bude pečení efektivnější a výsledky profesionálnější. Investice do dobrého vybavení se vám vrátí v podobě krásně připraveného cukroví, které se bude péct jedna báseň.

  • Mísy: Kvalitní a dostatečně velké mísy na míchání těsta jsou základem. Vyšší misky jsou vhodné i na šlehání
  • Vály a válečky na těsto: Tradiční masivní dřevěné vály, nebo moderní praktické silikonové vály usnadní přípravu těsta a ochrání pracovní kuchyňskou. K vyválení těsta je ideální dřevěný nebo silikonový váleček, který se snadno udržuje a zajistí rovnoměrné vyválení těsta. Práci si usnadníte s válečkem se vzorem. Při rozvalování těsta (bez kypřicího prášku) udělte rovnou i krásný vánoční vzor.
  • Vykrajovátka a formičky: Různé tvary pro rozmanité druhy cukroví. Různé tvary vykrajovátek dodají cukroví rozmanitost. Uložte si je do krabice nebo pytlíčku, abyste je vždy našli pohromadě. A pokud se pustíte do kreativního zdobení, zkuste také různé textury – vykrajovátka s reliéfem jsou k tomu ideální.
  • Plechy a pečicí papír: Plechy na pečení by měly být rovné a nepřilnavé, aby se cukroví peklo rovnoměrně. Pro snazší manipulaci s cukrovím doporučujeme spíše nízké plechy. Pečicí papír je skvělý pomocník proti připalování a usnadňuje následné čištění. Bez pečícího papíru se dnešní pečení cukroví snad ani neobejde
  • Mikrotenové sáčky a zdobicí špičky: Pro plnění a zdobení cukroví. Tyto drobnosti vám pomohou při plnění a zdobení. Sáčky můžete pořídit jednorázové nebo silikonové pro opakované použití. Syrové těsto nejlépe odpočívá zabalené v pevné potravinové fólii. Skvěle se uleží a nechytne žádné okolní pachy
  • Kuchyňská váha a odměrky: Přesné měření surovin je základem pro úspěšné pečení. Mějte po ruce váhu i odměrky, abyste měli vše pod kontrolou.

Bude se hodit  👍🏼

 

 

Těšte se na další tipy

Příští díl našeho pečicího průvodce vám poradí, jak se těsto správně připravuje a co udělat, aby se cukroví povedlo dokonale upéct. A na závěr se podíváme na tipy pro skladování a zdobení – aby se z vašeho vánočního cukroví stala ozdoba každého stolu.